آشنایی با مردم قوم لداخی در کشمیر هندوستان

آشنایی با اقوام مردم گوناگون جهان و دانستن آداب و رسوم آنها میتواند بسیار لذت بخش باشد و برترین شناخت را از این جهان به ما بدهد. جیمی نلسون، عکاس انگلیسی و متولد ۱۹۶۷ هست. در سال ۲۰۱۰، او یک پروژه مستند هنری نمادین را با عنوان “گذشته از آنکه آن‌ها از جهان بروند” نخست نمود.

او با سفر به نقاط گوناگون جهان، از ۳۵ قببله بومی تصویر‌هاي شگفت انگیزی گرفت و در ابتدای سال ۲۰۱۴ آن‌ها را منتشر کرد. تصویر هایي که تحسین جامعه جهانی عکاسان را در پی داشت و جوایز فراوانی را برای او به ارمغان آوردند.از ابتدای سال ۲۰۱۶، او بار دیگر سفرهای خود به اقصی نقاط جهان را شروع کرده هست.

این پروژه که او از آن با عنوان “گذشته از آنکه آن‌ها از جهان بروند، قسمت دوم” یاد می کند، باعث شده هست که از نخست پروژه تا اکنون، او به ۷ نقطه گوناگون در جهان سفر کند. برنامه او برای این پروژه، عکسبرداری از ۳۵ قبیله بومی هست. او بنا دارد که تصویر‌هاي حاصل از این پروژه را در کتاب جدیدش در پاییز سال ۲۰۱۸ منتشر نماید. در ادامه با یکی از سفر‌هاي او همراه میشوید.

آشنایی با مردم قوم لداخی در کشمیر هندوستان

هندوستان، مردم لَداخی: لَداخ «به معنی “سرزمین گذرگاه ها”»، صحرایی سرد واقع در شمال ایالت جامو و کشمیر در هندوستان هست. این ناحیه به دو قسمت عمدتا مسلمان نشین کارگل و عمدتا بودایی نشین له تقسیم شده هست. مردم لَداخ دارای فولکلوری غنی میباشند که بعضی از آن‌ها به دوران گذشته از بودا باز میگردند.

از آنجاییکه فصل کشاورزی در هیمالیا کوتاه هست، لداخی‌ها تنها ۴ ماه از سال را به کار مشغول میباشند. در این مدت، تمام مردم از هر سنی در کنار یکدیگر به کار پرداخته و به همدیگر کمک می کنند. در طی ۸ ماه زمستان، کار کردن به دست کم خود میرسد و جای آنرا جشن‌ها و جشنواره هایي که به صورت مرتب در جریان میباشند، می گیرند. در خلال این مراسم مردم لباس سنتی خود، گنچا، را به تن میکنند.

شعار آن‌ها چنین هست:

“این سرزمین بسیار خشن بوده و در عین حال دارای گذرگاه‌هاي فراوانی هست، این ها عواملی میباشند که باعث می‌شوند تنها برترین رفقا یا بدترین دشمنان به دیدار ما آیند. “