08 ژانویه 2020
ژانویه 8, 2020

آب مروارید

0 دیدگاه

آب مروارید

آب مروارید ، که در اصطلاح علمی کاتاراکت نامیده می شود یکی از متداول ‌ترین دلایل بروز اختلال در بینایی بوده و می توان گفت یکی از اصلی ترین دلایل نابینایی می باشد. ( متخصص چشم در لرستان )

زمانی که فرد به این بیماری مبتلا شود عدسی چشم وی تار شده و شفافیت خود را از دست می دهد و به تدریج میزان کدری عدسی چشم افزایش یافته و بدین ترتیب نور به شبكيه چشم نمی‌ رسد و این امر منجر به بروز اخلال در بینایی افراد می شود.

آب مروارید
علائم بیماری آب مروارید

برخی از علائم و نشانه های بیماری آب مرواريد مواردی هستند که در ذیل به آن ها اشاره شده است بنابراین در صورت مشاهده این علائم سریعا به متخصص چشم مراجعه کنید.

تغییر رنگ مردمک چشم به رنگ خاکستری یا شیری
دوبینی
تاری دید
دید کدر
ناتوانی در تشخیص رنگ‌ ها
مشاهده پرده ‌ای بر روی چشم
در صورتی که این بیماری پیشرفت کرده باشد احتمال اینکه فرد قدرت بینایی خود را تا حد کاهش درک نور از دست دهد ، بسیار زیاد است.

احتمال بروز این بیماری در افرادی که سن آن ها بیش از 45 سال است ، بسیار بیشتر از سایر افراد می باشد.
علت بروز بیماری آب مروارید

برخی از مواردی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، می تواند زمینه ساز بروز این بیماری در افراد باشد.

افزایش سن
وراثت
التهابات داخلی چشم
اصابت ضربه به سر و چشم
ابتلا به برخی از بیماری ها هم چون دیابت
مصرف برخی از داروهای خاص همانند کورتیزون خوراکی
سوختگی ناشی از مواد شیمیایی
اشعه‌ مادون قرمز و یونیزه
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب
سوء تغذیه
انجام برخی از جراحی ‌های چشمی

درمان آب مروارید

در بسیاری از مواقع متخصص چشم ، برای افرادی که به تازگی به این بیماری مبتلا شده اند استفاده از عينک را تجویز می کند اما در صورتی که بیماری پیشرفت کرده باشد تنها راه درمان آن ، انجام جراحی آب مروارید است.

لازم به ذکر است در صورتی که هر دو چشم افراد مبتلا به آب مرواريد باشد امکان انجام جراحی آنان به طور همزمان وجود نداشته و باید هر یک از چشم ها جداگانه تحت عمل جراحی قرار گيرند.
هزینه جراحی آب‌ مروارید

هزینه جراحی آب‌ مروارید ، با توجه به فاکتور های متعددی متفاوت می باشد ؛ از این رو ابتدا بیماران باید توسط متخصص چشم معاینه شوند سپس هزینه عمل آب‌ مروارید آن ها مشخص می گردد.