14 آوریل 2019
آوریل 14, 2019

ارتودنسی دندان

0 دیدگاه

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان چیست ؟ ارتودنسی دندان یکی از خدمات دندانپزشکی می باشد که توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود.ارتودنسی از دو بخش ” ارتو ” به معنای دندان و ” دنسی ” به معنای صاف و مرتب شدن تشکیل شده است، باید گفت ارتودنسی دندان همواره براى مرتب شدن دندانها انجام نمى شود و گاهی همراه با جراحی فک می باشد. ( متخصص ارتودنسی کرج )

در اين حالت مى توان روابط فكى را نيز علاوه بر دندانها مرتب نمود.
در ارتودنسی همراه با جراحی فک ( ارتوسرجری ) ابتدا ارتودنسی انجام می شود و سپس جراحی فک برای رفع ناهنجاری های فکی صورت می گیرد.

مراحل ارتودنسی دندان به شرح ذیل می باشد:
اولین مرحله در ارتودنسی ، انتخاب بهترين متخصص ارتودنسی و يك جراح فک خوب می باشد.
پس از انتخاب متخصص ارتودنسی مورد نظرتان برای معاینه و مشاوره به مطب او بروید تا پس از معاینه طرح و برنامه مناسبی را برای درمان ارتودنسي شما تهیه کند.
در جلسه معاینه تمامی مشکلات دهان و دندان بررسی می شود و در صورتی که دندان دارای جرم باشد جرمگیری دندان پیش از آغاز درمان ارتودنسی انجام می شود.
همچنین پیش از شروع درمان ارتودنسی پوسیدگی دندان ها رفع می گردد.
پس از درمان دندان ها، در صورتی که نیاز به ارتودنسی متحرک باشد از فک بالا و پایین و دندان ها قالب گیری می شود.
در صورتى كه نياز به ارتودنسي ثابت باشد بايستى وسايل ارتودنسي روى دندان هاى شما نصب شوند.
نصب براکت های ارتودنسی بر روی دندان :
برای آغاز درمان و نصب براکت ها بر روی دندان ابتدا بهترین متخصص ارتودنسی ، دندان های شما را پالیش و خشک می کند و سپس اسید مخصوص را روی سطح دندان ها قرار می دهد تا شرایط نصب براکت مهیا شود.
سپس براکت های مخصوص ارتودنسی روی دندان ها قرار گرفته و سیم قوسی از داخل آن ها عبور داده می شود، گذراندن این مراحل ممکن است باعث شود چندين ساعت بعد درد در شما ايجاد شود که این درد پس از یک هفته بهبود می یابد.
برای کاهش درد از مسکن استفاده می کنند اما برخی دیگر ترجیح می دهند به جای مصرف مسکن از آدامس های بدون قند استفاده کنند.

تنظیم براکت های ارتودنسی :
در این مرحله بیمار باید هر ماه به توسط بهترین متخصص ارتودنسی یا فوق تخصص ارتودنسی معاینه شود تا اگر برای دندان ها یا براکت مشکلی ایجاد شده بود رفع گردد.
جراحی فک
در برخی مواقع ممکن است فرد علاوه بر نامرتب بودن دندان ها دچار ناهنجاری فکی نیز باشد که در این صورت پس از مرتب شدن دندان ها ، بیمار باید تحت جراحی فک قرار گيرد تا موقعیت فکین او نیز تصحیح شود.
پس از جراحی فک ممکن است دندان هاى بیمار کمی از موقعیت اصلی خود جا به جا شوند که در این صورت فرد باید ارتودنسی دندان پس از جراحی فک را ادامه دهد.
انواع دستگاه های ارتودنسی دندان :
ارتودنسی متحرک
از این دستگاه ارتودنسی در سنین پایین تر و بيشتربه منظور حل ناهنجاری های فکی در سنین قبل از بلوغ استفاده می شود.
دستگاه ارتودنسی متحرک در تمامی روز باید در دهان باشد و فرد فقط هنگام مسواک زدن و تغذیه می تواند از دهان خود خارج کند.

ارتودنسی ثابت
از این نوع دستگاه برای رفع ناهنجاری های پیچیده استفاده می شود؛ در این روش دستگاه ارتودنسی بر روی دندان ها نصب می شود.
ارتودنسی دندان بصورت ارتودنسي نامرئی
ارتودنسی دندان به صورت ارتودنسي شفاف يا نامرئی نوعی دستگاه ارتودنسی متحرک می باشد که هنگام قرار گرفتن در دهان قابل مشاهده نبوده و جلب توجه نمی کند.
این دستگاه ارتودنسی برای افرادی مناسب است که نمی خواهند براکت های ارتودنسی شان جلب توجه کند.
مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر می باشد؟
باید پاسخ داد متوسط طول درمان ارتودنسی حدود 24 ماه می باشد، اما گاهی به کوتاهی شش ماه و در موارد بسیار شدید بالاى 2 سال می باشد.

اقدامات بعد از ارتودنسی دندان
بهتر است بلافاصله بعد از قرار گرفتن دستگاه ارتودنسی در دهان، فرد رعایت بهداشت دهان و دندان خود را آغاز کند.
در این دوران باید از مسواک مخصوص ارتودنسی و نخ دندان استفاده شود.
طبق دستور ارتودنتیست از دهانشویه های مخصوص برای شستشوی دهان خود استفاده کنید.
در صورتی که پس از قرار دادن دستگاه در دهان دردی احساس کردید می توانید با اجازه متخصص ارتودنسی از مسکن استفاده کنید.
در این دوران بایستی از مصرف غذاهای سفت مانند ته دیگ ، ذرت و غیره پرهیز کنید.
بهتر است در حین درمان ارتودنسی از انجام ورزش های رزمی اجتناب کنید یا در هنگام انجام چنین ورزش هایی از محافظ دستگاه ارتودنسی استفاده نمایید.
یکی از مواردی که بعد از ارتودنسی باید رعایت شود این است که در صورتی که سیم و براکت ارتودنسی ثابت منجر به ناراحتی لب و گونه هایتان شد باید از موم ارتودنسی بر روی براکت استفاده کنید تا مانع ناراحتی شما شود.
کودکانی که برای انجام این درمان کاندید هستند بهتر است در هنگام شنا کردن (به صورت طولانی مدت) از دستگاه متحرک ارتودنسی استفاده نکنند تا برای تنفس شان مشکلی به وجود نیاید.
جلساتی که برای ارتودنسی دندان هایتان تعیین شده را به صورت مرتب حضور پیدا کنید تا وقفه ای در درمان تان ایجاد نشود.
در صورتی که جراحی فک به همراه ارتودنسی انجام داده اید تا چند روز از زدن مسواک در ناحیه جراحی شده پرهیز کنید و با یک دستمال تمیز دندان های خود را تمیز نمایید.
پس از جراحی فک به مدت چند روز از غذاهای آبکی استفاده کنید.
در صورت مشاهده هر نوع مشکلی حتما به جراح فک خود اطلاع دهید.
آیا ارتودنسی دندان درد دارد ؟
برخی از افراد که برای انجام ارتودنسی دندان به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند به محض مراجعه درباره درد ارتودنسی سوال می پرسند… قابل توجه این دسته از افراد باید بگوییم حین درمان چسباندن براكت هاى ارتودنسى هیچ گونه دردی احساس نمی شود اما ممکن است پس از هر بار مراحل فعالسازى افراد با درد روبه رو شوند که با مصرف دارو های تجویز شده برطرف می گردد.
بهترین سن برای انجام ارتودنسی
این روز ها تمامی افراد در رده سنی های متفاوت می توانند ارتودنسی انجام دهند اما بهترین سن برای انجام این درمان هنگامی است که فک و دندان ها در حال رشد باشند. در این سن افراد می توانند با انجام ارتودنسی از نتیجه ایده آلی بهره مند گردند.
برای انجام ارتودنسی بهتر است در ابتدا به یک ارتودنتیست با تجربه مراجعه فرمایید، پس از تایید وی می توانید مراحل درمان را آغاز کنید.
هزینه ارتودنسی دندان
با توجه به نوع ارتودنسی و همچنین نوع ناهنجاری و منطقه جغرافیایی هزینه درمان با ارتودنسی دندان متفاوت است.
علاوه بر موارد ذکر شده موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که بر روی هزینه ارتودنسی تاثیر می گذارد. برای آگاهی از این هزینه بهتر است افراد به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه فرمایند.