اقامت ترکیه با خرید خانه

شايد اين روزها تبليغات بسيارى در مورد خريد ملك در تركيه يا شهر هايى مثل خرید خانه در استانبول ، خرید خانه در ازمير، خرید خانه در آنتاليا يا ديگر شهر هاى تركيه به چشمتان مى خورد. و وعده هايى مانند اقامت دائم يا شهروندى و دريافت پاسپورت كشور تركيه را مى شنويد .

اينها تا حدى درست است اما نكات بسيارى است كه بايد بدانيد تا در مسير درست خريد ملك در ترکیه قرار بگيريد و قبل از خريد بهتر است از قوانين حاكم در كشور تركيه در مورد خريد ملك اطلاعاتى را جمع آورى كنيد كه خريدى هوشمندانه داشته باشيد.

اقامت ترکیه با خرید خانه
کشور ترکیه یکی از کشورهای همسایه‌ی ایران است که هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان به آن سفر می‌کنند. جذابیت های توریستی ترکیه و وضعیت رو به رشد این کشور باعث شده که بعضی از ایرانیان به فکر اقامت در این کشور بیفتن .

ایرانیانی که در حال حاضر به ترکیه سفر می‌کنند، تنها برای سه ماه می‌توانند با پاسپورت ایرانی در ترکیه اقامت داشته باشند که این مدت معمولاً برای سفرهای توریستی و کاری کافی می باشد؛ اما افرادی که به هر دلیل قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور را دارند، باید از اداره‌ی مهاجرت کارتی را به نام کارت اقامت ترکیه دریافت کنند و این جزو شرایط اقامت در ترکیه است. این شرایط جزو شرایط معمول مسافرت به کشور ترکیه است.

بعضی ها هم به فکر خرید ملک در این کشور می افتند. امروزه بیشترین اقامت مورد استفاده گرفتن اقامت ترکیه به وسیله خرید ملک در این کشور است. قیمت خانه در ترکیه مانند همه کشور های جهان براساس موقعیت محله سال ساخت و متراژ آن مکان متفاوت است.

نکات مهم در خرید ملک
یکی از مسایل مهمی که در هر خریدی در نظر گرفته می شود ارزش افزوده ای است که از آن خرید بدست می آید. خرید ملک هم از آن دسته خریدهایی است که هر کس شاید یک یا دو بار تجربه کند و جز مواردی است که همیشه ریسک های خود را دارد. در کشور ما بدلیل رشد این بازار همیشه سرمایه گذاری در بخش مسکن مطمئن بوده و حتی در زمان رکود بازار مسکن دارایی های ما رشد می کند. در ترکیه نیز بازار مسکن در سالهای اخیر با رونق بسیاری همراه بوده و سرمایه گذاری در بازار مسکن راهی مطمئن برای حفظ ارزش دارایی است.

دقت در خرید خانه
دقت در خرید خانه های ارزان در کشور ترکیه بسیار ضروری است. حتما شما قبل از خرید درباره خرید ملک در ترکیه اطلاعات جمع می کنید مراقب باشید در دام خانه های ارزان قیمت ولی با مشکلات زیاد نشوید. از جمله مشکلات این خانه ها میتواند مورد هایی مثل نداشتن مجوز شهرداری _ ایمنی نبودن ملک _ رعایت نکردن اصول ایمنی و نداشتن پایان کار_ داشتن بدهی قبلی ملک… است. پس سعی کنید در خرید ملک در ترکیه بسیار دقت کنید با مشاور یا وکیل خود مشورت کنید.

برای گرفتن اقامت دائم شما باید یکی از روش زیر و عمل کتید:
ازدواج با یک فرد ترکیه ای و 3 سال زندگی مشترک
سرمایه گذاری کاری بالای 500 هزار دلار
سرمایه گذاری غیر قابل انتقال (مثل خرید خانه) بیشتر از 250 هزار دلار
گرفتن اجازه کار یا تمدید اون به مدت 5 سال
در غیر اینصورت نمیتوانید اقامت دائم بگیرید.

اقامت دائم در ترکیه با خرید ملک

خرید خانه در ترکیه,اقامت ترکیه با خرید خانه,خرید ملک در ترکیه
اقامت ترکیه با خرید خانه

یکی از سوالات رایج بین مهاجرین به کشور ترکیه این است که آیا با خرید ملک در کشور ترکیه می توان اقامت دائم گرفت ؟
در پاسخ به این سؤال باید گفت اقامتی که دولت ترکیه به خاطر خرید خانه در این کشور به خریداران می‌دهد، از نوع موقت بوده که البته قابل تمدید است. افرادی که در کشور ترکیه ملکی خریداری کنند می تواند یک سال در این کشور اقامت موقت بگیرند.و بعد هرسال مجوز خود را تمدید کنند. اگر شخصی بخواهد اقامت دائم این کشور را بگیرد. باید حداقل 5 تا 8 سال در ترکیه اقامت داشته باشد.

شما باید بدانید برای دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه در استانبول، آنکارا یا هر شهر دیگری ، باید حتما درباره آن شهر بیشتر بدانید. امکانات شهر مورد نظر را بشناسید و آن را دوست داشته باشید.

انتخاب شما باید انتخاب درستی باشد تا سرمایه شما در طی سال‌های آینده حفظ شود.
دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه در استانبول یک سرمایه‌گذاری بزرگ است. حتی اگر به دنبال گرفتن اقامت ترکیه نباشید این سرمایه‌گذاری می‌تواند چشم‌انداز دیگری در کسب و کار و منبع درآمد شما باشد.

قانون اقامت ترکیه با خرید ملک
بر اساس قانون شماره 6458 که در تاریخ 11 / 04 / 2013 در روزنامه های رسمی کشور ترکیه منتشر شده است که اتباع خارجی می توانند با خرید خانه اقامت یکساله این کشور را گرفته و هر سال آن را تمدید نمایند.

بعد از 8 سال در صورت تمایل در صورتی که 5 سال در خاک ترکیه بوده باشند. می تواند برای اقامت دائم اقدام نماید.این راه بهترین راه برای کسانی است که قدرت مالی دارند آسان ترین راه برای اقامت دائم می باشد.به وسلیه دریافت این اقامت تمام اعضای خانواده اجازه اقامت در ترکیه را میگیرند.افرادی که طالب اقامت دائم در ترکیه هستند باید به مدت 5 سال مداوم خاک ترکیه را ترک نکنند.دولت ترکیه برای افرادی که نیاز به ترک کشور دارند هم راه حلی گذاشته است. برای انها مدت زمان 8 سال را در نظر گرفته است. این افراد باید در طول این مدت هزینه بیمه سالانه خود را پرداخت کرده باشند تا واجد شرایط دریافت اقامت این کشور باشند.

نکاتی برای دریافت اقامت ترکیه
• افراد نباید در سه سال گذشته سوء پیشینه داشته باشند.
• افراد نباید در طول سه سال کمک های اجتماعی دریافت کرده باشند.
• افراد باید ثابت کنند که درآمد کافی برای اداره خانواده خود دارند.
• افراد باید در دوره اقامت خود بیمه شده و حق بیمه سالانه را پرداخت کرده باشند.
• افراد باید به قوانین ترکیه احترام گذاشته و امنیت عمومی را به خطر نیندازند.

چرا من به اقامت ترکیه احتیاج دارم؟
در حال حاضر شما با پاسپورت ایرانی میتوانید سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشید و این به این معنی است که شما اگر قصد اقامت بیشتر از سه ماه در ترکیه را دارید باید کارت اقامت ترکیه را از اداره مهاجرت دریافت کنید.

دولت ترکیه در جهت تسهیل شرایط اقامتی و تشویق بیشتر اتباع کشورهای دیگر جهت سرمایه گذاری در ترکیه از سال ۲۰۱۳ اقدام به ارائه اقامت یکساله به خریداران ملک در ترکیه نمود که این زمان در سال ۲۰۱۷ به دو سال افزایش پیدا کرد.

5 شهر بزرگ ترکیه :
پیش از اینکه به دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه فکر کنید نیاز دارید شهرهای ترکیه را بشناسید و شرایط هر کدام را برای خرید خانه در نظر بگیرید. سه شهر بزرگ استانبول ، ازمیر و آنکارا ، از مهم‌ترین شهرهای ترکیه هستند و افراد بیشتری به دنبال خرید خانه در این شهرها هستند. شرایط دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه در استانبول ، ازمیر یا آنکارا هیچ تفاوتی ندارد. تمامی این شهرها از یک قانون پیروی می‌کنند و مدارک مورد نیاز برای اقدام قانونی در تمام این شهرها یکسان است.

ازمیر به عنوان اروپایی‌‌ترین شهر ترکیه می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

خرید خانه در ترکیه,اقامت ترکیه با خرید خانه,خرید ملک در ترکیه
خرید ملک در ترکیه

مهم‌ترین مساله این است که شما تمایل دارید برای حداقل دو سال آینده در کدام شهر زندگی کنید و اقامت در کدام شهر برای شما جذاب ‌تر است. شهرهای استانبول و ازمیر به نسبت آنکارا ، شهرهای توریستی ‌تری محسوب می‌شوند. سالانه تعداد زیادی گردشگر به استانبول سفر می‌کند و جذابیت‌های رفاهی بیشتری به نسبت آنکارا دارند.

کمی درباره شهر های ترکیه بدانیم.
پنج شهر بزرگ که به ترتیب:
استانبول
( پر جمعیت‌ترین شهر در کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن کشور است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قارهٔ جهان گسترده شده‌است. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.

این کلان‌شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان در ۲۰۱۰ به‌شمار می‌رفت.)
به دلیل توریستی بودن این شهر اقتصاد فوق العاده ای دارد که می توان به راحتی در کنار محل زندگی خود شغل خود را پیدا کنید. این شهر دارای طبیعیت فوقالعاده ای است که طبیعتا ملک هم در این شهر زیبا قیمت بالا تری دارد .

آنکارا
( پایتخت و پس از استانبول دومین شهر بزرگ کشور ترکیه است. این شهر هم‌چنین مرکز سیاسی استان آنکارا است. آنکارا شهری جدید و نسبتاً مدرن با ۴٬۳۱۹٬۱۶۷ نفر جمعیت است (آمار ۲۰۰۵) . از مراکز دیدنی آن می‌توان آرامگاه آتاتورک و برج گردان خرید آتاکوله را نام برد. )

ازمیر
( ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا از لحاظ بزرگی و دارای موقعیت ممتاز به عنوان شهری تجاری ، صنعتی و بندری. این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد. دانشگاه‌های معتبری در این شهر وجود دارد که از جمله بارزترین آنها می‌توان به دانشگاه اژه و دانشگاه دوکوز ایلول اشاره نمود که رشته‌های فنی و مهندسی در آن تدریس می‌شود. ازمیر یکی از جاذبه‌های توریستی ترکیه نیز به حساب می‌آید.

سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه‌ای ، آثار تاریخی متعدد از دوره‌های پیشین همانند شهر تاریخی افس یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای باستانی در دنیا و آبهای معدنی در سواحل چشمه، شهر باستانی ترووا و … همه ساله شمار زیادی توریست علاقه‌مند به دریا و آثار تاریخی را به خود جلب می‌نماید. )

طبق نظرسنجی انجام شده توسط موسسات معتبر خارجی ازمیر با استانداردهای بسیار بالا به عنوان ششمین شهر ایده‌آل جهان برای زندگی , اقامت و کار شناخته شده است.هزینه ی زندگی در ازمیر ترکیه ۱۹ درصد کمتر از استانبول و تقریباً برابر با آنکارا و۱۲ درصد کمتر از هزینه ی زندگی در تهران است. اکثر مجتمع های مسکونی و شهرک های ازمیر دارای امکانات رفاهی استخر رو باز و بسته , باشگاه ورزشی , کافی شاپ , فضای بازی کودکان , فضای شب نشینی , زمین های ورزشی و … هستند . فروش ملک در ازمیر بصورت عرصه و عیان می باشد.

بورسا
( نام یکی از شهرها و مرکز استان بورسا در ترکیه است. این شهر چهارمین شهر بزرگ ترکیه است.نام این شهر از نام یونانی Προύσσα ( پروسا ) آمده است. در منابع عرب و ایرانی و اسلامی به صورت «بورصه» آمده است.بورسا شهری صنعتی است و کارخانه جات اتومبیل سازی توفاش و اویاک-رنو آنرا به قطب اتومبیل سازی ترکیه تبدیل کرده‌اند. در عین حال به خاطر شمار زیاد پارک و فضای سبز در این شهر، این شهر را گاه یَشیل بورسا ( بورسای سبز) نیز می‌نامند. کوه اولوداغ فضای این شهر را احاطه کرده‌است.

دو شخصیت اصلی خیمه‌شب‌بازی کاراگوز یعنی کاراگوز و حاجی ‌واد اشخاصی تاریخی بودند که در بورسا زندگی می‌کردند. مسجد معروف مسجد سبز ترکیه ( یشیل جامع ) و مجموعه بزرگ قونیه در این شهر قرار دارد. روح‌الله خمینی دوران تبعید در ترکیه را در این شهر گذراند. متروی بورسا در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۲ خط و ۳۸ ایستگاه می‌باشد. )

انتالیا

خرید خانه در ترکیه,اقامت ترکیه با خرید خانه,خرید ملک در ترکیه
اقامت دائم در ترکیه

( این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می‌گردد دارای جاذبه‌های فراوان می‌باشد. در این شهر بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاه‌ها خود نمائی می‌کند. در این شهر و در بخش قدیمی و تماشائی آن منطقه قلعه‌ایچی ( درون قلعه ) قرار دارد. بافت خاص منطقه که شامل خیابان‌های کم عرض و پیچ در پیچ بوده به همراه خانه‌های قدیمی که توسط دیوارهای قدیمی محصور شده، بسیار جلب توجه می‌کند. ) می باشد.

مزایای خرید ملک در کشور ترکیه
• یک روش سرمایه گذاری ایمن و مطمئن
• امکان بازسازی ملک خریداری شده بر اساس سلیقه خریدار
• خرید ملک می تواند به عنوان یک روش سرمایه گذاری هوشمندانه در نظر گرفته شود.
• امکان اجاره دادن ملک مورد نظر
• عدم وجود محدودیت خرید ملک برای افراد خارجی در کشور ترکیه

خرید خانه با سرمایه 250,000 دلاری و اخذ شهروندی
این تصمیم ابتدا توسط دولت ترکیه اتخاذ و سپس رئیس جمهور حاضر (رجب طیب اردوغان)، در تاریخ 2018/09/18 در بند 106 ماده 42 قانون تابعیت به شماره (590) ، آن را تایید کرده است.

با تصویب قانون در سال 2018 مبنی بر اینکه با خرید ملک با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار زن و شوهر و تمامی فرزندان زیر ۱۸ سال میتوانند پاسپورت دریافت کنند.

برای دریافت پاسپورت تنها کافیست ارزش ملکی که خریداری میکنید حداقل ۲۵۰ هزار دلار باشد اما باید توجه کنید که ملاک تصمیم گیری گزارش رسمی ارزیابی ملک است.

فرد متقاضی می تواند به جای خرید یک ملک در ترکیه، چند ملک در این کشور با ارزش پایین‌تر خریداری کند که در مجموع به حداقل ارزش 250 هزار دلار برسد. اما برای دریافت حق شهروندی باید برای تمامی ملک ‌ها به طور همزمان درخواست دهید.

مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه :
1. سند ملک و کلیه ی اطلاعات شامل محل دقیق قرار گیری ملک ، آدرس، مختصات زمین و همچنین تائیدیه ی سازمان ثبت اسناد در مورد هویت مالکیت ملک در ترکیه
2. مدارک خریدار از جمله پاسپورت و کارت شناسایی که به ترکی ترجمه ی رسمی شده و توسط نوتر تائید گشته.
3. پرداخت عوارض شهرداری
4. دو قطعه عکس شش در چهار از خریدار و فروشنده
5. دو نفر شاهد
6. حضور وکیل با ارائه ی اصل و کپی وکالتنامه با ترجمه ی رسمی مورد تائید وزارت خارجه و دادگستری
7. حضور مترجم رسمی

اجازه خروج کسانی که درخواست اقامت دائم از طریق خرید ملک داشته اند
کسانی اقامت موقت یکساله از طریق خرید ملک را کسب کردند در سال جمعا اجازه خروج یک ماه از ترکیه را دارند که حداکثر ۱۵ روز را در شش ماه اول سال را می توانند از کشور ترکیه خارج شوند و همچنین حداکثر ۱۵ روز در شش ماهه دوم سال این امکان برایشان مهیا می شود.و رعایت این شرط در پایان ۵ سال مورد ارزیابی قرار می گیرد و در دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه لحاظ می گردد.

درباره ترکیه
همان طور که میدانیدکشور ترکیه یکی از کشورهای همسایه‌ی ایران است که هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان به آن سفر می‌کنند. جذابیت های توریستی ترکیه و وضعیت رو به است. ولی چرا ترکیه ؟

یکی از دلایل این است که ترکیه به دلیل داشتن مکان های جذاب طبیعی و تاریخی و آب و هوای خوب و مشابهه ایران شرایط مناسبی دارد.

وجود دانشگاه هایی در این کشور که برنامه و آموزش های دانشگاه های بین المللی را به متقاضیان ارائه می دهند،دلیل دیگری است که در چند سال اخیر به محبوبیت ترکیه افزوده است.ترکیه دارای دانشکده هایی نظیر دانشکده مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم اجتماعی و … میباشد.

همچنین هم مرز بودن ایران و ترکیه و نزدیکی فرهنگ این دوکشور هم یکی از دلایل می باشد. ترکیه هم مانند کشور ایران کشوری مسلمان می باشد. نزدیکی فرهنگ غذایی و سایر آداب و رسوم با ایران را دارد. به این دلایل کشور ترکیه بخصوص شهر استانبول از شرایط خاصی برای سرمایه گذاری و همچنین برای اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه در استانبول برخوردار می باشد.

به این دلایل هر سال بر آمار توریست های ایرانی در ترکیه، سرمایه گذاری در این کشور و خرید ملک بطور چشمگیری در حال افزایش است. قیمت خانه در استانبول برای گرفتن اقامت مهم نیست ، با خرید خانه ارزان قیمت در استانبول هم می توان اقامت این کشور را گرفت.

خرید خانه در ترکیه,اقامت ترکیه با خرید خانه,خرید ملک در ترکیه
خرید خانه در ترکیه

قانون خرید خانه در ترکیه
طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی مصوب ۱۸ می۲۰۱۲ به شماره ۲۶۴۴ اجازه خرید اراضی و املاک را به تمامی اتباع خارجی اجاره نمیدهد.

کنسولگری ترکیه لیست کشورهایی که مجاز به خرید خانه در ترکیه میباشند را ارائه نموده. شما میتوانید با تماس با سفارت ترکیه از این لیست اطلاع کسب کنید.

خرید ملک در کشور ترکیه
سوالی که ممکن است در مورد خرید ملک در ترکیه ذهنتان را درگیر کند این است که ایرانیان اجازه ی خرید ملک در این کشور را دارند یا خیر. طبق قوانین موجود در کشور ترکیه ، شهروندان موجود در ۱۲۹ کشور، از جمله : ایران، تاجیکستان، افغانستان، امارات متحده عربی، قطر، عربستان و … امکان خرید و فروش زمین با کاربری مسکونی، تجاری و هم چنین زمین را در این کشور را دارند. سقف این خرید تا ۳۰ هکتار می باشد. از طرفی کشورهای ارمنستان، یمن، کوبا، نیجریه، سوریه و کره شمالی امکان خرید و فروش در این کشور را نخواهند داشت.

محدودیت های خرید ملک در ترکیه
خرید ملک برای شهروندان کشورهای دیگر در کشور ترکیه، با محدودیت هایی رو به روست به آن ها اشاره خواهیم کرد:
• خرید ملک در مناطق نظامی و ممنوعه ممنوع می باشد.
• افراد متقاضی می توانند تا حداکثر ۳۰ هکتار غیرمنقول را خریداری کنند.
• امکان خرید تا ٪۱۰ مساحت شهرستان در حوزه مالکیت خصوصی وجود دارد .
• تغییر کاربری از قبل تعیین شده برای ملک ، اگر توسط مراجع قانونی ثبت شود، می تواند از سوی نهادهای رسمی منحل شود.
• اگر تا ۲ سال در زمینه نوع سازه ای که ساخته خواهد شد به وزارت محیط زیست و شهرسازی اطلاعی داده نشود، می تواند از سوی نهادهای رسمی منحل گردد.
• شرکت های حقوقی که در کشور مرجع مطابق با قانون آن کشور تاسیس شده باشد، شامل محدودیت های بالا نمی شوند.

قرارداد فروش باید چگونه باشد؟
بر اساس قانون مربوطه درباره انتقال مالکیت سند غیر منقول، انتقال سند فقط در صورتی قانونی خواهد بود که در اداره ثبت اسناد امضا شود. به همین دلیل انتقال سند و مالکیت حتماً باید در اداره ثبت اسناد و مالکیت انجام شود.

مواردی که رعایت نکردن آن بتعث باطل شدن قرار داد می شود:
• ملک خریداری شده موجب نقض قوانین جمهوری ترکیه شود.
• تایید نشدن ملک مورد معامله از طرف وزارت مربوطه و یا سازمانهای امنیتی.
• تمام شدن مهلت قانونی برای شروع پروژه.
• نداشتن پایان کار طبق پلنی که به وزارت مربوطه ارائه شده است.
• اتباع خارجی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند بایستی دارای تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید ملک در ترکیه باشند. کشور ایران مجاز به خرید میباشند.
• خریدار و یا وکیل قانونی خریدار باید فرم درخواست خود را برای انجام مراحل قانونی نقل و انتقال سند و امور اداری قبل از معامله و عقد قرارداد را به وزارت مربوطه ارجاع دهد.
• تاخیر در ارائه ی این فرم بالطبع موجب تاخیر انتقال سند خواهد شد.

مزایای دریافت اقامت دائم در ترکیه:
• داشتن حق رای
• اجازه ورود به خدمات عمومی
• دریافت وام، تسهیلات و خرید وسایل نقلیه با کمترین بهره
• شرایط آسانتر برای اخذ ویزا از کشورهای اروپایی و آمریکا
• معافیت از پرداخت عوارض گمرکی هنگام وارد کردن وسایل نقلیه