بهترین روش برای از بین بردن چاقی موضعی

چاقی موضعی مشکلی هست که این روزها شمار زیادی از افراد را با خود درگیر نموده هست, امروز برایتان روش هایي برای رهایی از این دشوار داریم. به نظر شما, آیا ادعای این که ورزش‌هایي ساده میتوانند باعث لاغری یا دست کم, لاغری‌هاي موضعی شوند, صحت دارد؟ جواب منفی هست! از نظر علمی, هیچ فعالیت ورزشی خاصی وجود ندارد که هم ساده و آسان باشد و هم بتواند چاقی موضعی و چربی بدن را کمتر کند.

در حالت ایده‌آل, ‌برترین شیوه علمی برای کاهش چربی‌هاي موضعی بدن حین فعالیت ورزشی, حفظ شدت فعالیت بدنی به‌طور مداوم و در یک بازه زمانی چندان هست. پمپاژ شدید خون, بدن را مجبور می کند برای بردباری فعالیت بدنی شدید, کالری‌هاي بیشتری بسوزاند و همین روند هم چاقی بدن را کاهش می دهد. با این مقدمه, در ادامه این مقاله به بررسی متعارف‌ترین سئوال‌ها درمورد چاقی‌هاي عمومی و موضعی در بدن میپردازیم.

1. چاقی موضعی چیست؟

چاقی موضعی به گردهمایی نامتعارف چربی در بخش‌هایي از بدن گفته میشود. معمولاً چاقی موضعی در قسمت‌هایي از بدن مثل شکم, زیرشکم, پهلوها, پشت قفسه سینه «کمر» و ران‌ها که چربی‌هاي مقاوم‌تری دارند, ایجاد می شود. چاقی‌هاي موضعی در صورت محدود بودن با دستگاه‌هایي مثل لیزر لیپولیز یا لیزر لیپوماتیک قابل‌برطرف شدن میباشند و اگر وسیع باشند, باید هم زمان با ورزش و رژیم خوراکی مناسب انها را برطرف کرد.

2. تغذیه میتواند باعث بازرسی چاقی و چربی بدن شود؟

از منظر تغذیه‌, مواد خوراکی خاصی وجود دارند که می توانند بر کل چربی‌هاي بدن تاثیر بگذارند. مواد خوراکی مغذی که حاوی میزان زیادی پروتئین و میزان کمی چربی‌ میباشند, برای کمتر کردن چاقی بدن مناسب‌اند. ماهی, انتخاب فوق‌العاده‌اي در این میان هست و سبزی‌ها نیز اهمیت خاصی دارند

زیرا روند متابولیک بدن را در راستای کاهش کل چربی‌هاي بدن تقویت میکنند. گرچه مقدار مصرف شما هم باید متعادل باشد و بازرسی حجم مصرفی را در هر وعده خوراکی کاملا جدی بگیرید.

3. نقش سن در افزایش چاقی چقدر هست؟

سن از متغیرهای اثرگذار و مهم برای ارزیابی چاقی بدن هست. درواقع, محدوده‌هاي استاندارد و غیراستاندارد چاقی بدن کاملا به سن و جنسیت انسان ها بستگی دارند. محدوده تندرست و استاندارد چاقی بدن همراه با افزایش سن افراد بالاتر می رود زیرا ضعیف شدن روندهای متابولیک همراه با افزایش سن,

گنجایش بدن را برای چاق‌تر شدن به‌ناچار اکثر میکند. میزان چربی‌هاي بدن زنان براساس این فرمول در محدوده تندرست قرار می گیرد؛ برای زنان 18 تا 38 ساله, 21 تا 23 درصد و برای زنان 40 تا 59 ساله, 23 تا 33 درصد. همان‌طور که می بینید, این درصدها همراه با افزایش سن تغییر کرده‌اند.

4. نحوه کاهش دادن چربی بدن چطور هست؟

یکی از قاعده‌هاي مهم برای کمتر کردن چاقی بدن, کمتر کردن کالری‌هاي دریافتی به‌بازبینی زمان هست. پس برای این که چربی بدن‌تان را کاهش بدهید و چاق به نظر نرسید, هم باید کالری کمتری نسبت به نیاز بدن دریافت کنید و هم کالری‌ها را با کمک فعالیت‌هاي بدنی خاص مثل ورزش‌هاي استقامتی و قدرتی بسوزانید. وقتی که این روند محدودیت‌ساز پیشروی میکند, ذخیره‌سازی چربی در بدن نیز کمتر میشود.

5. آیا سونا یا اتاق بخار, چاقی بدن را کمتر می کند؟

جواب به این سوال از نظر علمی, منفی هست. برخلاف تصور آغاز, هیچ کدام از این موارد نمی توانند چربی بدن را بسوزانند و درنتیجه چاقی بدن را کمتر کنند. دلیلش هم این هست که سونا یا اتاق بخار, آب بدن را مصرف میکنند, نه چربی بدن را. هنگامی که از اتاق بخار یا سونا بیرون می آیید و کمی نوشیدنی مصرف می کنید, وزنتان مجدد به حالت قبلی بازمی‌گردد. گرچه این بازگشت وزن بعد از سونا یا اتاق بخار مشروط به مصرف آب هست.

6. همه ي چربی‌هاي بدن یکسان میباشند؟

چربی‌هاي بدن به دو گروه مجزا تقسیم می شوند؛ چربی‌ ضروری و چربی ذخیره. چربی ضروری برای همه ي عملکردهای هرروز بدن لازم هست و به آن, «چربی تندرست» میگویند. این نوع چربی‌ها, 3 درصد از وزن بدن مردان را تشکیل می دهند, درحالی که در بدن زنان به 12 درصد از وزنشان میرسد.

با این‌حال, چربی ذخیره در قسمت‌هاي خاصی از بدن و زیر پوست جمع می شود. نکته مهمی که باید درمورد چربی ذخیره بدانید, این هست که این چربی‌ها ذاتا قابل‌بهره گیری و سوزاندن میباشند, همراه با افزایش وزن اکثر میشوند و هم زمان با کاهش وزن نیز کاهش پیدا می کنند.

7. وقتی چربی می‌سوزد, کجا می رود؟

احتمالاً این سوال عجیب به نظر برسد, اما تا به حال به آن فکر کرده اید؟! وقتی که چربی‌ها بدون ایجاد احساس گرسنگی سوزانده می شوند, درواقع چربی به‌صورت داخلی توسط بدن جذب می شود. این چربی‌ها به‌عنوان منبع انرژی حین فعالیت‌هاي ورزشی مورد بهره گیری قرار میگیرند. گرچه در صورتی که ورزش‌هاي قدرتی را به برنامه هرروز‌تان اضافه کنید, می توانید کنار کاهش بافت چربی, بافت عضلانی‌تان را افزایش دهید.

8. چرا بدن زنان دارای چربی بیشتری هست؟

این تفاوت عمدتا به‌علت ساخت اکثر چربی‌هاي ضروری در بدن زنان هست که حدود 12 درصد از کل وزن بدن انها را تشکیل می دهد. قسمت‌هاي خاصی از بدن زنان ذاتا حاوی چربی بیشتری هست و همین خصوصیت, چربی بدن زنان را نسبت به مردان افزایش می دهد. علت اکثر بودن بافت چربی در بدن بانو‌ها, هم حفظ تعادل و ترشح هورمون‌هاي زنانه در بدنشان و هم ژنتیک بافتی بدن آنهاست.