06 مارس 2021
مارس 6, 2021

جراحی آندوسکوپیک دیسک

0 دیدگاه

جراحی آندوسکوپیک دیسک

جراحی آندوسکوپیک دیسک ، سال ها قبل با هدف درمان مشکلات ناشی از ستون فقرات و همچنین درمان دیسک کمر و دیسک گردن ؛ پا به عرصه ظهور نهاد. به طور کلی در مواردی که درمان های مراقبتی در راستای درمان دیسک کمر ، مثمر ثمر نبوده و موثر واقع نگردند ؛ نیاز به مداخلات جراحی ضرورت خواهد یافت. ( جراح آندوسکوپیک دیسک )

جراحی آندوسکوپیک دیسک ؛ از جمله روش های درمان دیسک کمر به شمار می رود ، لازم به ذکر است که از جراحی آندوسکوپی دیسک تحت عنوان جراحی دیسککتومی آندوسکوپی نیز یاد می شود.

شایان ذکر است که در تمامی افراد نمی توان از طریق جراحی آندوسکوپیک ، اقدام به درمان دیسک نمود و تشخیص این مسئله در صلاحیت جراح ستون فقرات می باشد.

جراحی آندوسکوپیک دیسک

مقصود از جراحی آندوسکوپی دیسک کمر ، برداشتن نسج ( بافت ) اکسترود شده و آزاد سازی کامل عصب تحت فشار می باشد.

توجه داشته باشید که در این روش از جراحی دیسک کمر ، نیازی به ایجاد برش های جراحی دیسک به روش باز و همچنین باز شدن کانال نخاع ؛ وجود نخواهد داشت.

لذا جراحی آندوسکوپیک دیسک در واقع ؛ نوعی روش جایگزین برای جراحی باز محسوب می شود که طی آن از بافت دیسک ، محافظت به عمل آمده و به جرأت می توان گفت در این جراحی به میزان قابل توجهی از تخریب بافت دیسک پیشگیری می شود.

از این رو باید اشاره داشت که در جراحی آندوسکوپیک دیسک ، ریسک ایجاد زخم و عفونت ناشی از جراحی ؛ بسیار ناچیز می باشد.

در نتیجه از این روش می توان به عنوان کم خطرترین و کم عارضه ترین روش جراحی دیسک نام برد که دوران نقاهت آن نیز به مراتب ، بسیار کوتاه تر از دوره نقاهت جراحی دیسک به روش باز می باشد.
نحوه جراحی آندوسکوپیک دیسک

به منظور انجام جراحی دیسک با تکنیک آندوسکوپیک ؛ باید برشی ظریف با ابعاد 8 تا 10 میلیمتر در ناحیه ستون فقرات بیمار ایجاد گردد تا از این طریق ، بتوان ابزار آندوسکوپ را به حفره بین مهره ای وارد نموده و با برداشت موضعی که سبب ایجاد فشار بر عصب شده ، اقدام به درمان یسک نمود.

توجه نمایید آندوسکوپ ، در واقع لوله ای طویل و باریک می باشد که در یک رأس آن دوربینی با قابلیت بزرگنمایی بالا تعبیه شده و این امکان را برای جراح فراهم می آورد که به سهولت و با وضوح هر چه بیشتر ، بتواند اندام های داخلی بدن بیمار را ملاحظه نموده و در نتیجه ، جراحی را با نهایت دقت به انجام برساند.

صحبت های دکتر محمد ابراهیم طاهریان جراح ستون فقرات تهران درباره جراحی آندوسکوپی دیسک

مزایای جراحی آندوسکوپیک دیسک

بر اساس مطالب مذکور ، به جرأت می توان اذعان نمود که جراحی دیسک به روش آندوسکوپیک ( کم تهاجمی ) ، در قیاس با جراحی دیسک به روش باز ( تهاجمی ) ؛ از مزایای متعددی برخوردار است که در ذیل به آن ها اشاره شده است :

در این روش از جراحی دیسک ، نیازی به بستری شدن فرد در بیمارستان وجود ندارد.
این روش به دلیل کم تهاجمی بودن ، عوارض ناشی از جراحی باز را به دنبال ندارد.
به دلیل عدم استفاده از تیغ جراحی ، خونریزی حین عمل در حداقل ممکن خواهد بود.
بعد از جراحی آندوسکوپیک دیسک ، احتمال بروز عفونت وجود نخواهد داشت.
دوران نقاهت جراحی دیسک با تکنیک آندوسکوپیک ، بسیار کوتاه بوده و میزان موفقیت آن نیز بسیار قابل توجه است.

لازم به ذکر است افرادی که از این طریق اقدام به جراحی دیسک نموده اند ؛ غالبا پس از گذشت یک روز از جراحی ، بهبودی نسبی خود را باز یافته و معمولا بعد از 14 روز ، قادر به انجام امور روزمره خود خواهند بود.

باید توجه داشت انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین تا مدت زمانی که پزشک معالج تعیین نموده ؛ برای بیمار ، ممنوع می باشد.
جراحی آندوسکوپیک دیسک چقدر طول می کشد ؟

مدت زمان انجام جراحی آندوسکوپیک دیسک یا به عبارتی جراحی دیسککتومی آندوسکوپی ، به تبحر و توانمندی جراح ستون فقرات و نیز وسعت آسیب دیدگی دیسک بستگی داشته و حدودا 30 الی 45 دقیقه به طول خواهد انجامید.

در پایان این روش از جراحی ، بیمار به مدت 2 ساعت در اتاق ریکاوری تحت نظر قرار گرفته و پس از آن که شرایط عمومی وی به حالت پایدار رسید ؛ به بخش ، انتقال داده شده و معمولا یک روز بستری می گردد.

جراح معالج ؛ روز بعد از عمل ، بیمار را تحت ارزیابی و معاینات دقیق قرار می دهد ؛ ناگفته نماند که این معاینات ، غالبا تا 3 ماه بعد از جراحی ادامه خواهد داشت.
چند وقت بعد از جراحی آندوسکوپیک دیسک ، می توان به محل کار بازگشت ؟

حدودا از 1 الی 2 هفته پس از جراحی دیسککتومی آندوسکوپی ، می توان کارهای ساده و فعالیت های جزئی را از سر گرفت.

اما به طور کلی تا 6 هفته تا 6 ماه بعد از این عمل جراحی ، انجام کارهای سخت و سنگین ممنوع می باشد.
هزینه جراحی آندوسکوپیک دیسک

هزینه جراحی آندوسکوپیک دیسک ، نیازمند معاینه و بررسی بیمار از سوی پزشک متخصص ارتوپد می باشد.

از این رو افراد ، جهت آگاهی از هزینه این عمل جراحی حتما باید به پزشک مراجعه فرمایند.

پزشک پس از انجام بررسی ها و آنالیزهای لازم ؛ هزینه عمل را به بیمار اطلاع خواهد داد.