14 آوریل 2019
آوریل 14, 2019

جراحی انحراف چشم

0 دیدگاه

جراحی انحراف چشم

جراحی انحراف چشم : وضعیت چشم ها به گونه ای است که علاوه بر زیبایی خیره کننده، از قدرت بینایی نیز بهره مند هستند .

حرکات قرینه چشم در جهات مختلف توسط ۶ عضله کنترل می شود و در افراد سالم ، حرکات چشم در جهات مختلف با نظم و هماهنگی خاصی انجام می شود . ( جراح چشم تهران )

فعالیت تمام عضلات چشم توسط مغز هماهنگ می شود و زمانی که یک تصویر روی هر چشم به وجود می آید ، عصب بینایی چشم می تواند تصاویر را به صورت جداگانه به مغز ارسال کند .

پس از ارسال تصاویر ، مغز تصاویر دو چشم را با هم ترکیب می کند تا فرد بتواند به طور همزمان تصویر را درک کند و آن را به صورت یک تصویر واحد ببیند ، به این حالت چشم ، هم راستا می گویند .
اهمیت هم راستا بودن چشم

هم راستا بودن چشم منجربه مشاهده تصویر به صورت یک شی واحد می شود و اگر هم راستایی بهم بخورد ، انحراف چشم یا در اصلاح عامیانه لوچی ، به وجود می آید .

زمانی که هم راستایی چشم بهم بخورد محور بینایی یک چشم که شرایط بهتری دارد ، توسط مغز به عنوان چشم برتر شناخته شده و بر روی شی مورد نظر متمرکز می شود ، در نتیجه تمام انحراف به چشم دیگر منتقل می شود .
انواع انحراف چشم

مقایسه قسمت های چشم شامل قسمت سفید ، قرنیه و پلک را هر فردی می تواند انجام دهد .

اگر این اجزا با یکدیگر هماهنگی و حالت طبیعی نداشته باشند ، فرد دچار انحراف چشم است .

انحراف چشم از نظر افراد عادی تنها به یک صورت است ولی از دید پزشکی ، انحراف قرنیه چشم به دسته های مختلفی تقسیم می شود :

انحراف چشم چرخشی
انحراف کاذب چشم
انحراف چشم به داخل
انحراف چشم به خارج
انحراف عمودی ( به طرف بالا یا پایین )

کودکان بیشتر از بزرگسالان به بیماری انحراف چشم مبتلا می شوند به همین دلیل توصیه می شود والدین در صورت مشاهده غیر طبیعی بودن دید و قرنیه کودک ، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند زیرا عدم درمان می تواند اختلال دید دائمی را به وجود آورد .

جراحی استرابیسم ، درمان موثری برای درمان انحراف چشم یا لوچی می باشد اما به دلیل اینکه پزشکی علم آمار است نه ریاضیات ، نتیجه جراحی انحراف چشم به طور ۱۰۰% قابل پیش بینی نیست و در برخی موارد نیاز است که جراحی به طور مجدد انجام شود .

توصیه می شود برای تشخیص انحراف چشم و درمان آن حتماً به یک متخصص و جراح چشم مراجعه کنید تا بهترین مشاوره را دریافت کنید .