14 آوریل 2019
آوریل 14, 2019

درمان سرطان سینه

0 دیدگاه

درمان سرطان سینه

روش درمان سرطان سینه بسته به مرحله پیشرفت بیماری سرطان سینه و انواع سرطان سينه انتخاب می شود، برای درمان سرطان سینه در مواردی از روش های مختلف به طور همزمان استفاده می شود.


روش های تشخیص زودرس سرطان سینه

میزان شیوع ابتلا به سرطان پستان بالا رفته است ، مقابله با این بیماری دارای اهمیت ویژه ای است که مقابله با بیماری به دو بخش پیشگیری و درمان را در بر دارد.

در اغلب سرطان ها دلیل مشخصی را نمی توان برای علت ابتلا یافت در این صورت پیشگیری مفهومی دیگر پیدا می کند که دانشمندان علوم بهداشتی واژه دیگری با نام غربالگری را برگزیده اند.

هدف از انجام غربالگری تشخیص زودرس سرطان پستان ، هنگامی که توده هنوز کوچک است و به سایر اندام های بدن منتشر نشده است انجام می شود.

درمان سرطان سینه

روش های درمان قطعي سرطان سينه
جراحی با برداشتن پستان

برداشتن کامل پستان زمانی انجام می شود که جراح سرطان پستان تشخیص دهد که بیمار قادر به نگه داشتن بافت سینه نمی باشد و برداشتن کامل پستان بعد از عود سرطان سینه انجام می شود که در این صورت فرم ظاهری پستان دچار تغییراتی خواهد شد.

برداشتن کامل پستان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در بیمارستان و طی 2 الی 3 ساعت به طول خواهد انجامید.

در گذشته حین برداشتن سینه قسمتی از عضله سینه نیز برداشته می شد و تصور اشتباهی بوده که برداشتن وسیع تر درمان موفق تری خواهد بود و باید متذکر شد که طبق تحقیقات انجام شده این کار هیچ سودی ندارد.

بعد از برداشتن کامل پستان یک یا دو لوله بعد از عمل در زیر پوست سینه کار گذاشته می شود تا ترشحات محل جراحی شده خارج شود.

در مواردی ممکن است که فرد دچار عفونت ، خونریزی ، تجمع مایع در محل یا تورم بازو ها و دست شود و سینه بازسازی شده از لحاظ عملکرد مانند سینه طبیعی نیست و قادر به تولید شیر نخواهد بود و حس پستان طبیعی را ندارد و در بهترین شرایط سینه از نظر شکل و قوام مانند پستان اولیه خواهد شد.

برای کاهش احتمالی عوارض بعد از عمل سرطان سينه باید به بهترین جراح سینه مراجعه نمایید.

افرادی که تمایل به بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه دارید باید با جراح سینه خود مشورت نمایید، قابل ذکر است که اگر بازسازی پستان همزمان با برداشتن سینه انجام نشود در هر زمانی بعد از درمان سرطان پستان قابل انجام است و نتایج مطلوب و موفقیت آمیزی نیز خواهد داشت.

بهترین زمان بازسازی سینه بر حسب نوع بیماری و شرایط بیمار توسط جراح سینه معین می شود.

درمان سرطان سینه 2

رادیوتراپی در سرطان سینه

زمانی که درمان سرطان سینه با جراحی حفظ پستان انجام می شود و آزمایشات پاتولوژی نشان می دهد که غدد زیر بغل نیز درگیر شده و تومور بزرگ تر شده است

رادیوتراپی روش درمانی موضعی است که برای تکمیل کردن دوره درمان انجام می شود و با استفاده از تکنولوژی خاصی بافت های سرطانی خود پستان و اطراف آن را با تشخیص اشعه مشخص می کند و با تابش اشعه ایکس و گاما مورد درمان قرار می گیرد.

رادیوتراپی را باید 5 روز متوالی در هفته به مدت 5 الی 7 هفته متوالی انجام داد که زمان طول درمان یک جلسه کوتاه می باشد.

قبل از انجام رادیوتراپی محاسبات و اندازه گیری هایی انجام می شود تا مطمئن شوند اشعه رادیو تراپی به طور دقیق همان مسیر تعیین شده را طی کنند و طی مراحل آماده سازی فرد روی پوست قفسه سینه مناطق مورد نظر علامت گذاری خواهد شد و طی انجام رادیوتراپی به دیواره قفسه سینه و ناحیه زیر بغل اشعه تابانده می شود.

انجام رادیوتراپی در درمان سرطان سینه مانند گرفتن عکس رادیولوژی است و بدون هیچ دردی و هیچگونه حسی انجام می شود.

درمان سرطان سینه 3

هورمون درمانی در سرطان سینه

هورمون ها نوعی ترکیبات شیمیایی طبیعی هستند که داخل بدن فرد تولید می شوند و وظیفه آن ها تنظیم کردن فعالیت برخی اعضای بدن و ایجاد تغییرات فیزیکی و شیمیایی در بدن است.

سلول های سرطانی در نوع های خاصی از سرطان سینه برای رشد و نمو به هورمون های زنانه از قبیل استروژن و پروژسترون نیاز دارند، برای جلوگیری و کاهش تاثیر آن می توان از برخی داروهای شیمیایی استفاده کرد تا رشد سلول های سرطانی کاهش یابد یا متوقف شود.

چنانچه سلول های سرطانی به استروژن و پروژسترون حساس باشند اتصال هورمون ها به سطح سلول های سرطانی موجب رشد گیرنده ها خواهد شد.

بانوانی که سرطان پستان در آن ها محدود به ناحیه پستان آن ها می باشد به هورمون درمانی پاسخ خوبی خواهند داد.

افرادی که دارای سرطان پستان منتشر هستند درمان سرطان سینه کمی مشکل خواهد بود و علم قادر به تشخیص این نخواهد بود که بیماری احتمال انتشار دارد یا فقط محدود به ناحیه پستان خواهد بود.

در مراحل ابتدایی سرطان سینه اغلب پزشکان هورمون درمانی را انجام نمی دهند.
شيمي درماني در سرطان سينه

شیمی درمانی نوعی درمان تهاجمی بوسیله ی تزریق داروهای شیمیایی است. که سلولهای تکثیر شونده مثل سلولهای خونی و سلولهای سرطانی، مورد حمله ی داروها قرار می گیرند و تعداد جلسات شیمی درمانی بسته به رشد توده سرطانی دارد.
برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه چه کار کنیم ؟

به بانوان توصیه می شود تا بعد از سن بیست سالگی خودآزمایی دوره ای پستان انجام دهند.
در خودآزمایی سینه شما متوجه علائم نمی شوید. با این حال در صورتی که به طور منظم و هر ماهه خودآزمایی را انجام دهید، اگر تغییر غیر عادی یا درد یا سفت شدن یا بزرگ شدن توده ای را احساس کردید لازم است تا به پزشک مراجعه کنید.
توصیه می شود در رژیم غذایی خود از مصرف غذا های چرب خودداری نمایید.
فعالیت ورزشی داشته باشید.
از مصرف دخانیات به ویژه سیگار خودداری نمایید.
سبک زندگی خود را اصلاح کنید و به توصیه های پزشکی و استفاده از مکمل ها راهکار هایی است که به منظور جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه توصیه می شود.
با انجام بررسی های لازم از قبیل سونوگرافی ، ماموگرافی ، بیوپسی و غیره در صورتی که تشخیصی مبنی بر نیاز به جراحی پستان توسط جراح سرطان سینه برای شما داده شد، به مراکز درمانی مراجعه نمایید و جراح سرطان سینه بررسی های لازم را انجام داده و تحت عمل جراحی سینه از قبیل ماستکتومی یا آنکوپلاستی قرار خوهید گرفت.

اقدامات بعد از درمان سرطان سینه

رعایت رژیم غذایی مناسب و مبارزه با بی اشتهایی
مراقبت از زخم ناشی از جراحی و عدم استفاده از سوتین و پروتز ها
پیشگیری کردن از ورم دست ها به ویژه به کمک انجام ورزش های هوازی
استفاده از لباس های راحت به خصوص در یک ماه اول بعد از جراحی در افرادی که آنکوپلاستی انجام داده اند.
مراجعه دوره ای و به موقع به منظور معاینه و ویزیت پزشک به طور منظم