12 آوریل 2020
آوریل 12, 2020

پولیپ بینی

0 دیدگاه

پولیپ بینی

توده ی نرم و غیر سرطانی که در سینوس و راه غشای مخاط بینی به طور غیر طبیعی رشد می کند و منجر به بروز اختلال در تنفس فرد مبتلا می گردد را پولیپ بینی می نامند . ( جراح بینی خوب در تهران )

افراد مبتلا به پولیپ بینی
به طور کلی بر اساس آمار و ارقام در حدود 1 الی 4 درصد از جامعه ی بشریت ، به خصوص در آقایان و اشخاص میان سال مبتلا به بیماری پولیت بینی شده اند .

دلایل و علائم
عفونت های موضعی ، آسم ، آلرژی و آبریزش های تحت تاثیر ابتلا به آلرژی از عوامل بروز پولیپ بینی است .

آبریزش بینی های همیشگی ، گرفتگی صدای فرد ، سردرد های متوالی ، خارش اطراف چشم ، اختلال در حس بویایی ، خرناس در موقع خواب ، درد در ناحیه فک بالا و صورت از علائم بروز پولـیپ بینی می باشد .

به طور کلی اصلی ترین علامت بروز پولیپ بینی ، اختلال در نفس کشیدن به ویژه در هنگام خواب ، می باشد ، که اصولاً با خشکی گلو همراه است .

چگونه می توان پولـیپ بینی را تشخیص داد ؟
به طور معمول یک پزشک می تواند به کمک چراغ قوه پزشکی و معاینه داخل بینی پولیپ را تشخیص بدهد ، اما در برخی موارد ممکن است سی تی اسکن یا آندوسکوپ بینی نیز لازم بشود .

درمان پولیپ بینی
برخی مواقع با تجویز دارو می توان از میزان التهاب درون بینی کم کرد ، اما در واقع جراحی پولیپ بینی تنها راه درمان است ، البته در این جا باید گفت احتمال بازگشت پولیپ حتی پس از انجام جراحی بینی نیز وجود دارد .

عوارض ناشی از ابتلا به پولیپ :
ابتلا به آسم ، مننژیت ، سینوزیت ، عفونت چشم و … از عارضه های ناشی از وجود ضایعه ی پولـیپ بینی می باشد .