6 سوال والدین در فصل تابستان

اگر در تابستان اوقات خود را در خانه سپری کنید، کودک شما فصل امن و راحتی را سپری می‌کند. اما در کل، گرمای تابستان برای کودکان خطرناک است. جوش‌های ملتهبی که بر اثر پوشاندن لباس زیاد به کودکان در گرما به وجود می‌آید، نشان می‌دهد.

بدن آن‌ها در برابر گرما تا چه اندازه حساس است. کودکان در تابستان به وفور به آفتاب سوختگی‌های دردناک و گرمازدگی که با دمای بالای بدن و تنفس تند همراه است، مبتلا می‌شوند. برای آن‌که مطمئن شوید کوچولوی‌تان در وضعیت مناسب و خنکی است، برای محافظت از او در طول روزهای گرم و دراز تابستانی، می‌توانید نکته‌هایی را که دکتر داوود بکتاش، متخصص پوست تاكید می‌كند، مطالعه کنید.

چگونه لباس مناسب برای نوزادم انتخاب کنم؟

این کار بیش از استفاده از کرم ضد آفتاب اهمیت دارد و مناسب‌ترین راه برای جلوگیری از نفوذ اشعه خورشید است. کودکانی که کمتر از یک سال دارند، پیش از آن‌که راه بیفتند، بیش از هر گروه سنی دیگری نیاز به مراقبت دارند و پوشاندن لباس‌های آستین بلند و شلوارهای بلند و کلاه لبه‌دار مناسب‌ترین روش است.

اگر می‌خواهید در خانه بمانید و به نوزادتان لباس‌های سبک و گشاد بپوشانید، بهتر است این لباس‌ها نخی و از جنس مواد طبیعی باشد که عرق را به خود جذب می‌کند و نه الیاف مصنوعی. به کودک‌تان لباس‌هایی بپوشانید که خودتان می‌پوشید. تی‌شرت و شلوار کوتاه از لباس‌هایی است که برای کودک‌تان مناسب است. برای هوای آزاد به کودک‌تان لباس‌های بلند رنگ روشن بپوشانید و از کلاه لبه‌دار استفاده کنید که صورت کودک را از گرما حفظ کند. از پوشاندن لباس‌های باز به کودک حتی در روزهای ابری خودداری کنید، زیرا در این روز‌هاست که اشعه‌های مضر خورشید به راحتی از ابر‌ها نفوذ می‌کنند و به پوست لطیف کودک آسیب می‌رسانند.

تی‌شرت‌های کتانی هم وسیله خوبی برای محافظت از پوست کودک شما در برابر اشعه آفتاب است. به شرط آن‌که سفید نباشند. رنگ سفید بیش از هر رنگ دیگری به اشعه آفتاب اجازه عبور می‌دهد. رنگ‌های تیره‌تر مثل آبی، قرمز، سبز و زرد کمتر اشعه فرابنفش خورشید را از خود عبور می‌دهند و بیشتر از پوست محافظت می‌کنند.

کالسکه‌ مناسب کدام است؟

حرارت بدن نوزاد و فضای کوچک کالسکه می‌تواند موجب گرمازدگی و عاجز شدن او شود و در چند دقیقه به پوستش آسیب برساند. سعی کنید کالسکه نوزاد شما از رنگ‌های روشن با الیاف پارچه‌ای باشد. اگر مشاهده کردید صورت نوزادتان گلگون شده به سرعت او را از کالسکه خارج کنید.

تا وقتی که نوزاد نمی‌تواند گرما را به وسیله عرق به طور موثری دفع کند، احتمال آن‌که در روزهای گرم بیش از بزرگسالان دچار گرمازدگی شود، زیاد است. به همین دلیل هرگز نباید کودک‌تان را در یک اتاق گرم یا یک اتومبیل پارک شده یا خاموش تنها بگذارید. حتی چند دقیقه کافی است که درجه حرارت بدن او بیش از حد بالا برود و زندگی‌اش را به خطر بیندازد.

ساعات مناسب برای بیرون رفتن در تابستان چه ساعاتی است؟

بد‌ترین ساعت‌های بیرون رفتن برای کودک شما و حتی خود شما بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۲ عصر است. در این هنگام خورشید بیشترین ضرر را به پوست می‌رساند. برنامه بیرون رفتن‌تان را برای قبل یا بعد از این دوره زمانی تنظیم کنید.

بین ساعات ۱۰صبح و ۴عصر در خانه یا در سایه باشید در میانه روز که تابش اشعه خورشید به بیشترین مقدار خود می‌رسد، کودکان خردسال و نوزادان باید در خانه بمانند یا دست کم در سایه باشند. حتی، در روزهای ابری هم استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید، بکوشید در این ساعات کودک‌تان را از منزل خارج نکنید. در ساحل دریا به دلیل انعکاس نور خورشید روی آب و وزش باد امکان آفتاب سوختگی بیشتر می‌شود.

وقتی به ساحل دریا یا پارک می‌روید، همیشه دنبال یک مکان امن و سایه باشید. مانند سایه یک درخت، چتر یا یک سایبان. آسان‌ترین راه، استفاده از چادر‌های مخصوص کنار دریاست که از نوعی پارچه مخصوص ساخته می‌شود و مانع عبور اشعه‌های مضر خورشید است. مطمئن شوید که چادرتان پنجره‌های مناسبی برای تهویه و جریان هوا در چادر دارد. برای محافظت از چشم‌های کودک‌تان و کاهش نور شدید آفتاب، از عینک‌های آفتابی استفاده کنید. شیشه این عینک باید از جنسی باشد که حداقل از عبور ۹۹ درصد پرتو ماورابنفش خورشید جلوگیری کند. در مورد لباس شنا هم لباس شنای سرتاسری مناسب است. هنگام شنا و در آب، استفاده از کرم ضد آفتاب بسیار خوب است، ولی مواقعی که آفتاب شدید باشد هر نیم ساعت یک بار باید آن‌ها را روی پوست مالید و زمانی که کودک شما در استخر یا دریا مشغول بازی است، به راحتی نمی‌توان این کار را انجام داد. پس، بهتر است برای آن‌ها لباس‌شنای سرتاسری تهیه کنید که همه بدن را هنگام شنا بپوشاند. این لباس‌ها شبیه لباس‌هایی هستند که غواص‌ها می‌پوشند.

آیا استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان مناسب است؟

کودکان زیر ۶ ماه پوست لطیف و نازکی دارند و باید سعی کنید آن‌ها را از آفتاب دور نگه دارید. اما هنگامی که رفتن در آفتاب اجتناب ناپذیر است، می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. مقدار کمی کرم ضد آفتاب برای نواحی از بدن کودک که در معرض آفتاب است مخصوصا صورت مشکلی ایجاد نمی‌کند. برای کودکان بزرگ‌تر از ۶ ماه، آزاد هستید که از مقدار بیشتری کرم استفاده کنید و هر ۲ ساعت یک بار کرم را تجدید کنید. از ضدآفتاب‌های ضدآب مخصوص کودکان با SPF حدود ۱۵ استفاده کنید. حتی به جاهایی از بدن کودک که در معرض آفتاب نیست هم کرم بزنید. یک بلوز نخی تنهاSPF ۵ دارد.